Chateau d’Armainvilliers: Dünyanın En Pahalı Gayrimenkulu Yeni Sahibini Bekliyor!

Paris’in yakınlarında bulunan Chateau d’Armainvilliers adlı muhteşem yapı, yeni bir sahibini bekliyor. Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Moğolistan’dan birçok ilgi gören gören bu şato, satışa çıkarıldığında dünyanın en pahalı evi olma unvanını alacak. İşte bu etkileyici “ev”in fiyatı ve özellikleri… Fransa’nın başkenti Paris’in merkezine yaklaşık 40 kilometre mesafede konumlanan Chateau d’Armainvilliers, muhteşem özellikleriyle dikkat çekiyor ve […]

Chateau d’Armainvilliers: Dünyanın En Pahalı Gayrimenkulu Yeni Sahibini Bekliyor!
Yazar : Tarih : Okunma : 15 views Yorum Yap

Paris’in yakınlarında bulunan Chateau d’Armainvilliers adlı muhteşem yapı, yeni bir sahibini bekliyor. Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Moğolistan’dan birçok ilgi gören gören bu şato, satışa çıkarıldığında dünyanın en pahalı evi olma unvanını alacak. İşte bu etkileyici “ev”in fiyatı ve özellikleri…

Fransa’nın başkenti Paris’in merkezine yaklaşık 40 kilometre mesafede konumlanan Chateau d’Armainvilliers, muhteşem özellikleriyle dikkat çekiyor ve 425 milyon Euro (yaklaşık 14.8 milyar TL) gibi etkileyici bir fiyatla satışa sunuldu.

2500 dönümlük bir arazi üzerinde yükselen bu “şatoda” tam 100 oda bulunmaktadır. Mansion Global’in raporuna göre, bu gayrimenkul köklü bir tarihe sahiptir.

İlk olarak Ortaçağ’da 1100’lerde kale olarak inşa edilen bu görkemli yapı, son 900 yılda birçok değişikliğe uğramıştır.

Chateau d’Armainvilliers uzun bir süre Rothschild ailesine ev sahipliği yapmıştır. 1980’lerde ise Fas Kralı II. Hassan tarafından satın alınmıştır.

Fas Kralı II. Hassan’ın vefatının ardından, mülk oğlu tarafından devralınmış ve 2008 yılında 200 milyon Euro’ya satılmıştır.

2008’de, söz konusu “şatonun” Ortadoğulu bir iş insanı tarafından satın alındığı ancak kişinin adının açıklanmadığı bilinmektedir.

Ancak, bu gizemli Ortadoğulu zengin şatoyu satın aldığı halde hiç kullanmamıştır.

Şatonun 100 odasından 17’si farklı temalara sahip yatak odalarıdır.

Gayrimenkulde 36 ayrı yapı bulunmakta olup, 50 atın barınabileceği lüks bir ahır ve çalışanlar için ayrı binalar mevcuttur.

Şu anki sahibi, dekorasyonda herhangi bir değişikliğe gitmemiş, bu nedenle Fas mimarisinin izleri hala görülebilmektedir.

Chateau d’Armainvilliers’e şimdiye kadar Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Moğolistan’dan ilgi gösteren alıcılar olmuş ve görüşmeler devam etmektedir.

Uzmanlar, bu tür satışlarda genellikle alıcının kimliğinin gizli tutulduğunu belirtiyor.

Eğer istenilen fiyatta bir satış gerçekleşirse, Chateau d’Armainvilliers dünyanın en pahalı evi unvanını kazanacak.

Şu anki en pahalı ev unvanını ise 2015 yılında 275 milyon Euro’ya satılan ve yine Fransa’da bulunan Chateau Louis XIV taşımaktadır.

Resmi bir açıklama olmamakla birlikte, ABD medyası 2015 yılında Chateau Louis XIV’ün Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman tarafından satın alındığını bildirmişti.

magazin_editor (serkankirco@gmail.com) Websitesi

İlk yorumu siz yazın