İPEK PINAR DEMİR İLE HIPNOTERAPİ VE MENTAL SAĞLIK: BİR DOKTORUN GÖZÜNDEN BAKIŞ!

Tıbbın farklı alanlarında giderek daha fazla kabul gören bir yöntem olan hipnoterapi, mental sağlık sorunlarıyla mücadelede önemli bir alternatif olarak öne çıkıyor. Bu konuda bilgi vermek ve farkındalık yaratmak amacıyla Unity Tekstil’in düzenlediği perspektif programında, doktor İpek Pınar Demir, hipnoterapinin detaylarını ve etkilerini paylaştı. Hipnoterapinin yaygın olarak depresyon, kaygı bozuklukları, uyku sorunları, cinsel işlev bozuklukları..

Yazar : Tarih : Okunma : 15 views Yorum Yap

Tıbbın farklı alanlarında giderek daha fazla kabul gören bir yöntem olan hipnoterapi, mental sağlık sorunlarıyla mücadelede önemli bir alternatif olarak öne çıkıyor. Bu konuda bilgi vermek ve farkındalık yaratmak amacıyla Unity Tekstil’in düzenlediği perspektif programında, doktor İpek Pınar Demir, hipnoterapinin detaylarını ve etkilerini paylaştı.

Hipnoterapinin yaygın olarak depresyon, kaygı bozuklukları, uyku sorunları, cinsel işlev bozuklukları gibi pek çok alanda kullanılabildiğini belirten Dr. Demir, bu yöntemin tıbbi bir uygulama olduğunu vurguladı. Ruhsal varlıkların kullanılarak yapılmadığını ve genellikle hekimler, diş hekimleri ve klinik psikologlar tarafından uygulanması gerektiğini ifade etti.

Hipnoterapinin olumlu etkileri yanında, bazı nadir yan etkilerin de bulunduğunu belirten Dr. Demir, bunların genellikle hafif ve geçici olduğunu söyledi. Bununla birlikte, hipnoterapinin uygulanabilmesi için hastanın tam bir güven ve teslimiyet içinde olması gerektiğini, bazı durumlarda ise uygulanamayabileceğini ifade etti.

Makalede ayrıca, bir hipnoterapi seansının ortalama süresinin 30-60 dakika olduğu ve kişinin durumuna göre değişebileceği, seans sırasında hastanın bir yakınının bulunabileceği ancak genellikle tercih edilmediği bilgileri de yer aldı.

Programın sonunda, Dr. Demir’in “hipnozun, kişiye güven verme ve hakim olma sanatı” olduğunu vurguladığı bir söz aktarıldı. Dr. Demir, hipnoterapinin, hastanın doktora veya klinik psikologa tamamen güven duyması gerektiğini ve bu şekilde etkinin artabileceğini belirtti.

Unity Tekstil’in düzenlediği perspektif programı, izleyicilere hipnoterapi ve mental sağlık alanında önemli bilgiler sunarken, Dr. İpek Pınar Demir’in deneyimleri ve görüşleriyle de dikkat çekti.

magazin_editor (serkankirco@gmail.com) Websitesi

İlk yorumu siz yazın